Latawce

latawiec

Materiały: 2 listewki: 1 dłuższa, 1 krótsza (o długości ¾ dłuższej), papier i coś do ozdabiania latawca, bibuła na ogon, klej wikol, mocna nić (najlepiej dratwa), nożyczki, nóż lub pilnik

Na końcu listewek natnij rowki o długości kilku milimetrów. Ułóż listewki w kształt krzyża, pamiętaj, że muszą przecinać się pod kątem prostym, aby latawiec latał. Tak ułożone listewki zwiąż mocno sznurkiem a następnie podklej klejem. Mamy gotowe rusztowanie. Teraz przeprowadź sznurek przez rowki listewek aż będzie napięty, listewki jednak nie mogą wyginać się. Szkielet latawca ułóż na papierze i odrysuj kształt latawca w taki sposób, aby na rysunku miał dłuższe boki o około 3 cm (będą nam potrzebne do zagięcia papieru). Wytnij kształt latawca od narysowanej linii. Ułóż latawiec na papierze. Posmaruj klejem rogi papieru i naklej na rogi latawca. Następnie posmaruj boki papieru i naklej na boki latawca. Otrzymałaś/otrzymałeś tył latawca (przód jest z drugiej strony).

Gdy klej całkiem wyschnie, kolej na zrobienie uprzęży. Najpierw w trzech górnych rogach zrób w papierze małe otworki tak jak to zostało pokazane na rysunku. Następnie przepuść przez te otwory nić (każda o długości ok. 2 m) i zawiąż tak, by nić zacisnęła się na listewkach latawca. Gdy to uczynisz otrzymasz latawiec z trzema sznurkami zwisającymi po jego przedniej stronie. Nici wychodzące z punktów A, B i C zwiąż w jednym punkcie jak to pokazuje rysunek. Ważne jest by sznurki wychodzące z punktów A i C, gdy spotykają się w węzełku, były tej samej długości. Długość sznurka wychodzącego z punktu B trzeba dopasować metodą prób i błędów. Od niego zależy kąt pochylenia latawca, musi on być odpowiedni, by latawiec mógł swobodnie się wznosić. Dopasowywanie długości sznurków najlepiej wykonywać już na podwórku. Zanim je zwiążesz chwyć sznurki palcami i przebiegnij się z latawcem kilka metrów, jeśli będziesz czuć, że latawiec wznosi się prawidłowo, zawiąż sznurki dokładnie w tym punkcie, w którym je trzymasz.

Jeśli okaże się, że latawiec nie chce lecieć, musisz jeszcze poeksperymentować, aż długość sznurków będzie odpowiednia. Następnie do węzełka przywiąż długi sznurek, na którym będziesz puszczać latawiec. Na koniec należy wykonać jeszcze ogon latawca, w tym celu w punkcie D zrób dwa otwory.

Przywiąż do listewki kilkumetrowy sznurek i przymocuj na nim kolorową bibułę. Ogon spełnia ważną rolę, gdyż stabilizuje lot latawca. Jego długość oraz ciężar również trzeba dopasować metodą prób i błędów.

Czas na ozdobienie latawca i pierwszą próbę lotu.

latawiec