Leśny kaganek

Materiały: 

Kaganek to naczynie wypełnione tłuszczem, służące do oświetlania. Możesz go znać także pod inną nazwą – „lampy oliwnej”. Taką była właśnie lampa Alladyna, tylko że w odróżnieniu od niej pozostałe nie zawierają wewnątrz Dżina, ale słabej jakości oliwę. Wynalezienie lampki oliwnej okazało się dla ludzkości niezwykle ważne, bo dzięki niej człowiek mógł pracować i zajmować się potrzebnymi sprawami także po zmroku. Dzięki temu kaganek stał się symbolem mądrości, inteligencji i oświecenia.

A co powiesz na odrobinę leśnej mądrości?

Przyroda oferuje nam wszystko czego potrzebujemy do stworzenia własnego, leśnego kaganka. Zastanówmy się co będzie potrzebne? Małe naczynie, olej, knot... i to właściwie wszystko, nie licząc zapałek do jego podpalenia. Pewnie kojarzysz kształt naczynia lampy Alladyna i być może zastanawiasz się właśnie – skąd wziąć w lesie podobne naczynie? Faktycznie byłoby to trudne, ale przecież kształt jest nieważny, może być dowolny, oby tylko dało się wlać do niego olej!

Rozejrzyj się więc wokół siebie. Przeczesz okoliczne trawy. Zerknij pod rozłożyste krzewy. Poobserwuj to, co masz pod stopami. Przecież wystarczy Ci pusta ślimacza muszla, łupina orzecha włoskiego, albo wklęsły kamień. Jeśli masz zacięcie do pracy scyzorykiem, możesz nawet własnoręcznie wystrugać odpowiedni kształt ze znalezionego na ziemi grubego kawałka sosnowej kory. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!

W miseczce musimy umieścić knot. Ten element także czeka na nas w naturze. Nada się kawałek suchego mchu, który należy nieco zrolować w palcach, a jeszcze lepiej pasek wycięty z Hubiaka pospolitego, czyli pospolitej huby o szarej skorupie, porastającej pnie wielu drzew. Tylko ostrożnie! Grzyb ten tnie się bardzo ciężko, więc uważaj na palce lub poproś o pomoc kogoś dorosłego.

Knot gotowy? Więc do dzieła! Musimy włożyć go do naszego naczynka, w taki sposób, by jeden koniec sięgał dna, a drugi wystawał ponad ścianki (możesz go też unieruchomić kamyczkami). Teraz wystarczy nalać oleju lub oliwy, poczekać aż knot nasiąknie i podpalić wystający koniec. Twój leśny kaganek jest gotowy. Prawda że tworzy wspaniałą atmosferę?

oprac. i fot. Kamil Czepiel

leśny kaganek