Mikroturystyka

Najważniejszym elementem tego ćwiczenia jest zaciekawienie światem maleńkich stworzeń i roślin, który mieści się pod naszymi stopami i często nie zdajemy sobie sprawy, jak bogate życie się tam toczy. Przed zajęciami przygotujcie malutkie figurki ludzików dla każdego dziecka (mogą to być ludziki lego, inne gotowe figurki lub ludziki wycięte z tektury czy narysowane na kamykach czy patyczkach od lodów). Podczas wycieczki poproś dzieci, by zabrały swoje ludziki na przyrodniczy mikrospacer po okolicy i wraz z ludzikami zbadali bardzo mały obszar (ok. 1m² wyznaczonego za pomocą sznurka).

Aby ludziki odwiedziły wszystko, co tam się znajduje, zajrzały pod kamienie, zbadały norkę owada, sprawdziły, co jest pod korą pnia, wspięły się na leżący na ziemi większy kamień lub patyk. Poproś, aby dzieci wyobraziły sobie, co tak mała osoba widzi swoimi oczami i jak się czuje. Dzieci mogą wykorzystywać lupy. Na zakończenie porozmawiajcie o najciekawszych odkryciach. Później dzieci mogą opisać wycieczkę w dzienniku czy narysować pocztówkę.

mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka mikroturystyka