Tratwa

Materiały: 

Lubisz zabawy z wodą? Ten pomysł jest dla ciebie! Skonstruuj tratwę z patyczków i wypróbuj ją na wodzie. Sprawdź jaki ładunek może przewieźć bez zatonięcia, jak szybko płynie w strumieniu, jak ustawić żagiel by tratwa płynęła szybciej.

Wyjdź do parku lub lasu i zbierz kilkanaście prostych patyków grubości palca dorosłego człowieka. Skróć patyczki, tak aby miały taką samą długość (podobną do długości ołówka, około 18 cm).

Po obu końcach pierwszego patyczka za-wiąż węzełki pozostawiając z każdej strony po dwa długie kawałki sznurka, którymi będziesz dowiązywać kolejne patyczki. Dokładaj patyczki pojedynczo za każdym razem zawiązując je ciasnym supełkiem z obu stron tratwy. Ostatni patyczek zawiąż po-dwójnie, albo nawet potrójnie, by sznurki się nie rozwiązały.

Teraz usztywnij konstrukcję tratwy umocowując na jej wierzchu za pomocą sznurka dwa poprzeczne patyczki o długości odpowiadającej szerokości tratwy. Na koniec za pomocą gliny lub sznurka przymocuj pionowo do tratwy cienki patyczek, na który nadziej żagiel (np. z liścia). Wypróbuj tratwę na kałuży lub w płytkim strumieniu - możesz nią przewozić patycz-kowe lub kasztanowe ludziki i naturalne towary.

oprac. i fot. Agnieszka Gaszyńska

tratwa tratwa